Po stopách Šliků

Název

Po stopách Šliků

Popis

Vydejme se ve šlépějích šlechtického rodu Šliků, kteří v této krajině prováděli svoji rodovou energetickou kompozici. Nebude nás zajímat jejich zámecké sídlo v Jičíněvsi, ani správní budova ve Vokšicích, naším cílem budou jejich komponované krajinné celky. Začneme Loretou, odtud budeme pokračovat ke kapli Andělíček (snad ji tentokrát najdeme lépe, je totiž důkladně v lese schovaná – a našli, protože dva týdny před naším putováním proklestili les). Dále se pojedeme podívat na rodinnou hrobku Šliků a následně se vydáme k trojboké kapli sv. Trojce a poslední naše zastavení bude kaple sv. Anny.
Jedná se o nově postavená uzlová místa barokní komponované krajiny. O rozsáhlý sídelní prostor, kde každá lokalita má (a je) svou vlastní dominantu(o). Při výstavbě byly udělány průsečíky jejich krajinných linií, které dovolovaly průhled z místa na místo. Dnes jsou již průhledy bohužel zarostlé. Stavby ležící na opačných stranách Velišského hřbetu kupodivu zřetelně a podivuhodně k sobě provazují navzájem opačná místa krajiny a záhadným způsobem si zde drží vlastní prostor. Inu, ten kdo stavby zasazoval do krajiny věděl proč a jak. Krajina, kde je velká četnost skarálních staveb zasvěcených Panně Marii a kultu mateřství byla nazvána Mariánskou zahradou. Ideální místo čistého napojení na energie osvícené mysli.
Loreta - Santa Casa – svatý domek – místa narození Panny Marie je čedičový suk, kde se v mladší době železné odehrávaly náboženské obřady. Kopec časem upadl v zapomnění než ho znovuobjevil F.J. Šlik. František Arnošt Šlik – iniciátor a ústřední postava komponované krajiny. Jeho syn František Josef Šlik pokračoval v počaté práci svého otce na přelom u17. / 18. Století. Z dáli časů se ozývají se hlasy, že stavby zasvěcené Mariánskému kultu jsou věnovány za nevyslyšené modlitby za potomka.
Kaple sv. Anny – údajné matky P. Marie – ochránkyně mateřství je na zalesněném čedičovém suku, který jako jediný nebyl narušen těžbou. Ideální místo na procítění původních energií. Je to klidné místo, které přímo vybízí k zastavení a uvolnění se. Ostatní stavby sice také stojí na čedičových sucích, ale žel bohu, tyto jsou narušeny těžbou.
Kaple sv. Andělů Strážců je věnována ochraně dětí. Mimo plán jsme navštívili stélu na Holém vrchu. Na toto místo dříve ústilo mnoho poutních cest z okolních vesnic. V roce 2006 zde byla vztyčena pískovcová stéla se symbolem Mariánské zahrady a erbem Šliků.
A ještě jedna zajímavost na závěr. Jedna z Putujících si všimla motýla v kapli sv. Andělů strážců. Následně jsme se všimli reliéfu motýlů na vstupní bráně k hrobce Šliků a další motýl následoval u kaple sv. Anny. Měli jsme intenzivní pocit, že naše kroky někdo (něco?) (do)provází. Věřte tomu nebo ne, měli jsme s sebou koště a kaple jsme řádně vymetli, zbavili pavučin a dle našich možností obřadně vykouřili.
Příjemné putování ...

Období

Statistiky

  • 49 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ62

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Po stopách Šliků
Komentáře Přidat