Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

putujici

Kapličky v NP Arrábida, Setúbal, Portugalsko

83 fotek únor 2011 199 zobrazení
Kapličky v NP Arrábida, Setúbal, Portugalsko

Od putování po megalitech kolem města Évory se přesuneme víc na západ, ke městu Setúbal. Zde se mezi městy Setúbal a Sesimbra rozkládá NP Arrábida. V 16. století zde byl vystaven Františkánský klášter a k němu pár drobný, bílých domečků se zvoničkou na kopci. NP byla Arrábida vyhlášena v roce 1976. Celé místo je úchvatnou přírodní scenérií a po právu patří k půlměsíci Costa Azur, neboli modrému pobřeží. A věřte, že pláže jsou zde vskutku kouzelné (škoda jen, že jsem zde byl v únoru).

Pohyb zde není nikterak jednoduchý, ze všech stran jste obklopováni byť malou, přesto bujnou vegetací, kterou se musíte místy obtížně prodírat a do toho hlídat klikatě se ubírající pěšinku skoro splývající s okolím. Kapličky jsou umístěny na nádherných místech a při pohledu z nich na okolí se přímo tají dech. Celý komplex je obehnán zdí a těžko se do něho hledá vstup. Je to škoda, protože má rozhodně co nabídnout. S obtížemi se dá poznat, kudy vedou propojovací cestičky k jednotlivým kapličkám.

O to větší odměnou je vám pak klid místa, génia loci, který na vás dýchá ze všech stran, z každého stromu, kamene. Vy a místo zde. Tady a teď.

Jednu kapličku jsem nazval Slunečním chrámem. To bylo jediné možné pojmenování, které mě při vstupu napadlo. Byl jsem (a stále jsem) fascinován její výzdobou, tak neobvyklou pro nás. Věnoval jsem jí trochu více fotek než ostatním, okouzlen nejen její výzdobou. V některých případech nabízím dvě stejné fotky a to jednu bez a druhou s bleskem. Nebyl jsem totiž schopen rozhodnout, kterou z nich tam dát, tak jsem dal obě. Pro výběr. Víte, ona tam tak stojí sama, tiše, zapomenutá, oprýskaná, nevábná, ale o to víc uvnitř nabízející. Ten klid, pohoda a vyrovnanost místa, to se nedá napsat. To se musí prožít … dýchá tam na vás, domů.

Příjemné putování ...
reklama
Vytvořte z tohoto alba:
Reklama
Audiokniha zdarma:
Muži, kteří nenávidí ženy
Získejte knihu ZDARMA

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron